PŘÍBĚH PEREL

Úvod PŘÍBĚH PEREL

PERLY
Perly se těší velké oblibě. Ptáte se, proč se jejich cena oproti minulosti tak změnila? Proč se kdysi nacházely pouze na královských špercích a dnes je nosí i obyčejní smrtelníci? Děkovat můžeme Japoncovi Mikimoto - vynalezl unikátní systém pěstování kultitovaných perel. Proto kvalitní pravou perlu můžete mít i VY.

 

 

 

 











HISTORIE
Původ perel byl pro lidstvo záhadou až do 18 století. Perlový šílenství se však začal v Evropě mnohem dříve, už koncem 15.století. Drahocenné slzy se zde dostávali z různých konců světa, ale dlouhou dobu bylo největší a nejznámější naleziště perel v Zálivu, který navštěvovali již staří Římané a Řekové. Z ostrovů Bahrajn a Hormuz se perlový obchod rozšířil po celém pobreží.Perly a luxus šli odjakživa ruku v ruce. V minulosti v Evropě ztělesňovaly slzy bohyně Afrodity a zároveň symbol zdraví, bohatství a vysokého postavení. Na druhé straně reprezentovali ženu a její schopnost darovat život.

Perly se staly vzácnými díky jejich trvanlivosti, dokonalému tvaru, barvě, lesku a také pro svůj nedostatek. Nejvzácnější byly velké bílé kulaté perly, které se dovážely z Indie. Jelikož jejich byl nedostatek a byly velmi drahé, Italové a Francouzi začali vyrábět jejich imitace z rozdrcených mušlí, vaječných bílků a skleněného prášku.
Dnes přírodní perly najdeme jen zřídkakdy. Do popředí se již druhé století dostávají kultivované perly, pěstované na perlových farmách, se stejnou kvalitou.

 












Imitace perel - falešné perly
Napodobeniny perel jsou nejčastěji skleněné kuličky potažené perletí. Většina z nich má vysoký lesk, ale ne "hloubku" lesku, kterou můžete pozorovat na vysoce kvalitních pěstovaných perlách. Renomovaní klenotníci vědí snadno rozlišit imitaci od kultivovaného nebo přírodní perly.

 

Jak poznat PRAVÉ PERLY?
Original perly Vám přináší sladkovodní kultivované perly, které v žádném případě nejsou imitací pravých perel!

Pokud Vás však zajímá jak se dá rychle a jednoduše určit pravost perly, představujeme Vám několik praktických rad.

Perly byly objeveny již ve starověku a proto měli lidé dostatek času na jejich zkoumání a následné pokusy o imitace. Falešné perly jsou obvykle vyráběny ze skla, plastu či schránek měkkýšů. Některé kuličky jsou potaženy perleťovou substancí, aby napodobily přirozený odlesk perly. Některé napodobeniny vypadají na první pohled jako skutečné perly a proto jsme si pro Vás připravili několik rad, které Vám napomohou odlišit pravé perly od falešných.















Teplota
Skutečné perly jsou na první dotek chladné no po pár sekundách se ohřejí na teplotu vaší kůže. Falešné, plastové perly mají stejnou teplotu jako pokojovou a nemáte pocit chladu když se jich dotknete. Imitace perel vyrobené ze skleněných korálků mohou být zpočátku chladné a později se zahřát. Ohřátí skleněné perly v dlani však trvá déle než zahřátí pravé perly. Rozlišit skleněnou napodobeninu perly od pravé perly je tedy složitější (a proto čtěte dále).

povrchové vlastnosti
Když budete pozorně zkoumat perly, všimnete si drobné nerovnosti na jejich povrchu. Na náhrdelníku nebo náramku vyrobeném z kultivovaných perel, můžete vždy vidět malé rozdíly mezi jednotlivými perlami i když jsou vysoce kvalitní a perfektně sladěné. V případě, že perly jsou zcela dokonalé a stejné tvarem, velikostí, barvou a povrchovými vlastnostmi, je více než pravděpodobné, že jsou falešné. Kromě toho, kultivované perly odrážejí světlo odlišně od těch falešných. Lesk falešných perel má sklovitý vzhled a je nepřirozený.

 

Barva
Přírodní i umělé perly mají často barevný podtext, který se objevuje na vnějším povrchu perly. Výstražným signálem je, pokud si všimnete, že perly mají jednotnou barvu a nedostatek "hloubky" lesku. Je však třeba poznamenat, že existují i druhy pravých perel, které nemají žádný barevný podtext. Takže tato metoda sama o sobě nemůže potvrdit ani vyvrátit pravost perel.

 

Tvar
Skutečné, pravé perly mají jen zřídka bezchybný kulatý tvar. Řetěz kultivovaných perel, které jsou dokonale kulaté je velmi vzácná a měla by extrémně vysokou cenu.

 

Drsnost
Přírodní i umělé perly mají texturovaný povrch, kvůli jejich vrstvené perleťové struktuře. Když budete třít perly snadno proti sobě nebo jejich vyzkoušíte třít o Vaše přední zuby, budete cítit drsný povrch. Napodobeniny nebo imitace perel jsou hladké.

 

Hmotnost
Pravé perly jsou obvykle těžší než ty falešné.

 

Vyvrtané otvory
Navrtané otvory v pravých perel jsou obvykle velmi malé, zatímco ty v imitacích jsou často větší. Pod zvětšením, povlak kolem vrtaných otvorů je na falešných perlách obvykle tenký a vypadá jako natřený lesklou barvou. Často můžete kolem otvorů vidět i vločky nebo naštěpený povlak, který se bude nakonec olupovat a takto spoznat, že daný šperk je jen napodobeninou perly.

Je důležité uvědomit si, že ke nejlepšímu rozhodnutí o pravosti perly dospějete pokud vyzkoušíte všechny výše zmíněné metody a rady.

 

Kvalitní náramky a náhrdelníky z perel su navlečené na hedvábné niti a jednotlivé perly jsou odděleny pevnými uzlíky. Pokud se náhodou šperk roztrhne - perly se nerozkutálí.

 

Copyright 2019 - 2024 © www.original-perly.cz